Jak oszczedzac energie
Jak oszczędzać energię? – skuteczne sposoby na zmniejszenie rachunku
9 sierpnia, 2020

Energia słoneczna w Polsce – czy to się opłaca? Wady i zalety

Energia sloneczna - czy to sie oplaca

Odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze. Na dachach domów jednorodzinnych możemy zobaczyć panele fotowoltaiczne, a ekolodzy coraz częściej mówią o dobroczynnym wpływie na środowisko wykorzystywania natury w celu zaspokojenia naszych potrzeb na prąd. Jedną z alternatywnych źródeł energii jest energia słoneczna. Wielu z nas zadaje sobie jednak pytanie, czy zalety wykorzystywania słońca przewyższają jego wady?

Na czym to polega?

Zapotrzebowanie ludności na energię rośnie z roku na rok. Na świecie mamy do czynienia nie tylko z przeludnieniem, ale również z globalizacją, która ogarnia nas głównie w skutek zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych. Tymczasem niemal wszystkie urządzenia pozwalające na swobodny dostęp do internetu zasilane są na prąd. Nasze życie bez prądu dziś właściwie nie istnieje. Wydaje nam się, że z łatwością możemy zaspokoić zapotrzebowanie na energię światowego społeczeństwa. Tak jednak nie jest. Korzystając z tradycyjnych źródeł energii nie tylko zanieczyszczamy środowisko, ale również przyczyniamy się do zmniejszenia surowców zapewniających nam energię elektryczną. Z pomocą przychodzą odnawialne źródła energii, w tym panele słoneczne, dzięki którym możemy pozyskiwać energię ze słońca. Jest to czyste, a zarazem łatwo dostępne źródło energii. Energię słoneczną wykorzystują również panele fotowoltaiczne, których głównym celem jest zasilenie w energię elektryczną urządzeń domowych. Tymczasem przeznaczenie paneli słonecznych jest nieco inne. Energia, która jest wytworzona z ich pomocą służy podgrzewaniu wody oraz dogrzewaniu pomieszczeń.

Ciepło i ekologicznie

Wspólną cechą instalacji fotowoltaicznych oraz słonecznych jest pozyskanie energii słonecznej i przetworzenie jej w taki sposób, aby mogła ona, przynajmniej w pewnej części, zastąpić tradycyjny pobór prądu czy ogrzewanie. Jeżeli fotowoltaika zostanie połączona z pompą ciepła, możemy dodatkowo ogrzewać dom energią pochodzącą ze słońca. Ma to ogromne znaczenie w kontekście uniezależnienia się od rosnących cen prądu oraz dostawcy energii elektrycznej. Dodatkowo OZE mają znaczną przewagę nad tradycyjnymi źródłami energii, jaką jest ekologia i poszanowanie środowiska naturalnego. Palenie w piecach przyczynia się do powstawania smogu, który szkodzi nie tylko ludziom, ale i naturze. Na szczęście świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta i zaczynamy zdawać sobie sprawę, że korzystanie z energii odnawialnej to już nie przywilej krajów zachodnich, a realna możliwość także w naszym kraju. Instalacje fotowoltaiczne mają jednak swoją słabą stronę pod kątem ekologii. Panele fotowoltaiczne wykonywane są bowiem z materiałów, których obróbka powoduje emisję szkodliwych substancji chemicznych.

Inwestycja czy koszt?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną bądź solarną musimy być świadomi kosztów, jakie będzie trzeba ponieść w fazie początkowej. Sam zakup paneli to spory wydatek, do tego dochodzi jeszcze odpowiedni falownik oraz koszty robocizny. Cena paneli fotowoltaicznych uzależniona jest głównie od rodzaju ogniw fotowoltaicznych. Na samej instalacji nie warto oszczędzać – lepiej potraktować ją jak inwestycję, a nie jedynie koszt, który być może kiedyś się zwróci. Niemniej jednak dobrze jest wcześniej zrobić dokładny kosztorys, gdyż same nakłady początkowe są naprawdę wysokie. Na szczęście istnieje możliwość dofinansowania fotowoltaiki z programu rządowego. Działa to w następujący sposób:

  • każdy zainteresowany może otrzymać 5 tysięcy złotych, które przeznaczy na zakup paneli bądź pokrycie innych kosztów związanych z montażem czy materiałami potrzebnymi do wykonania instalacji,
  • poza dofinansowaniem gospodarstwa domowe mogą odliczyć maksymalnie 56 tysięcy złotych od podatku z tytułu ulgi termomodernizacyjnej,
  • odliczenia może dokonać właściciel domu jednorodzinnego bądź nieruchomości, na której zamontowane są panele,
  • odliczenia dokonuje się w rozliczeniu rocznym.

Ile jest tego słońca?

Nie bez powodu zastosowanie energii słonecznej kojarzone jest głównie z krajami zachodu Europy. Tam przecież słońca świeci niemal bez przerwy, od kwietnia do października. Dodatkowo słońce pada tam pod nieco innym kątem, co jest bardzo korzystne w przypadku instalacji fotowoltaicznych czy słonecznych. W Polsce natomiast słonecznymi dniami cieszymy zaledwie kilka miesięcy w roku. Co więcej, są one poszatkowane przez deszczowe dni, których w niektórych latach jest w naszym kraju naprawdę sporo. W rzeczywistości panele fotowoltaiczne korzystają ze światła dziennego nawet, jeżeli nie widzimy słońca na niebie. Jest to z jednej strony bardzo korzystne, z drugiej zaś nie daje wystarczających możliwości na zaspokojenie potrzeb gospodarstwa domowego na prąd czy ogrzanie powierzchni. Trzeba więc korzystać z dodatkowych źródeł energii.

Decydując się na korzystanie z energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii warto mieć na uwadze wszelkie wady i zalety tego rozwiązania. Na ogół korzyści przewyższają wady, jakie niesie za sobą instalacja paneli słonecznych, jednak w rzeczywistości wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb danego gospodarstwa domowego.

Dodaj komentarz