Pompa ciepla czy gaz - koszty, porownanie
Pompa ciepła a gaz – porównanie, koszty, rozwiązania
13 sierpnia, 2020
Oplacalnosc fotowoltaiki – od czego zalezy
Opłacalność fotowoltaiki – od czego zależy?
16 września, 2020

Fotowoltaika – co to jest i ile pozwala zaoszczędzić?

Co to jest fotowoltaika i ile mozna zaoszczedzic

Obecnie decyzja o tym, czym ogrzać dom może przysparzać, ze względu na szereg możliwości, wielu zagwozdek. Na rynku dostępne są choćby takie systemy grzewcze jak: kocioł gazowy, pompa ciepła, panele słoneczne. Ostatnimi czasy na popularności zyskują odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaika. Warto przyjrzeć się jej charakterystyce, wymaganiom i ocenić, czy warto w nią zainwestować.

Co to jest fotowoltaika i na jakiej zasadzie działa?

Instalacja fotowoltaiczna to swoisty system, który produkuje prąd we własnym zakresie za pomocą energii słonecznej. Instalacje tworzą panele fotowoltaiczne, które łączy się w moduły celem pozyskania jak największej ilości energii. Najczęściej stosowanym półprzewodnikiem wykorzystywanym w fotowoltaice jest krzem. Energia słoneczna jest przetwarzana zostaje w prąd stały dzięki zjawisku fotowoltaicznemu. Prąd potrzebny do domowego użytku nie zostałby jednak wykorzystany gdyby nie falownik Ważnym elementem instalacji jest falownik, który pozwala na przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny – do niego bowiem dopasowane są domowe gniazdka. Każdy kto posiada dom może sobie pozwolić na instalację paneli słonecznych, obecnie są naprawdę łatwo dostępne i istnieje wiele możliwości ich montażu. Istnieje pewien mit dotyczący działania paneli fotowoltaicznych, mianowicie jest on taki, że te nie pracują, gdy nie świeci słońce. Naturalnie, ich wydajność jest wówczas mniejsza, lecz trzeba pamięć o tym, że słońce za dnia świeci zawsze, nawet w deszczową, pochmurną pogodę, więc panele nadal pozyskują energię słoneczną, a obecnie montowane systemy są coraz skuteczniejsze, jeśli chodzi o jej pozyskiwanie.

Panele słoneczne – charakterystyka produktu

Panele fotowoltaiczne nie produkują prądu w nocy, w czasie sezonu zimowego wytwarzanie energii również jest zmniejszone w porównaniu do lata, jednak nie ma to negatywnego wpływu na ogólne podsumowanie budżetowe w ciągu roku. Nadmiar wyprodukowanej energii można odebrać z zakładu energetycznego w 80% w danym roku rozliczeniowym. Instalacja fotowoltaiczna złożona z ogniw fotowoltaicznych jest wytrzymała przez długi czas, szacuje się, że jej żywotność wynosi około 35 lat użytkowania, Aby uzyskać jak najlepszą wydajność paneli powinny zostać one zainstalowane na skośnym dachu, przy czym, jak się podaje, jego najlepsze nachylenie to 35°- 38° w kierunku południowym. Można także zainwestować w dodatkową konstrukcję, która pozwoli na montaż paneli słonecznych na płaskim dachu. Moc instalacji systemu fotowoltaicznego jest zależna od różnych czynników, takich jak na przykład kąt nachylenia, orientacje dachu czy natężenie promieniowania słonecznego. Przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji zwrot inwestycji może wynieść szacunkowo 5-6 lat od momentu zainstalowania paneli fotowoltaicznych.

Panele słoneczne a ekologia

Fotowoltaika nie wytwarza szkodliwych substancji przemiany materii do atmosfery, a dodatkowo pozwala oszczędzić długofalowo na prądzie. Odnawialne źródła energii (OZE) są coraz bardziej popularne, a energia pozyskiwana z natury idealnie nadaje się do zaspokojenia rosnących potrzeb energetycznych. Instalacje fotowoltaiczne bazują na energii słonecznej, już każdy kto posiada dom, budynek może sobie pozwolić na czerpanie energii ze słońca. Instalacja fotowoltaiczna, co szczególnie ważne w czasach globalnego ocieplenia i coraz gorszej kondycji środowiska naturalnego, jest bezpieczna i przyjazna środowisku. Fotowoltaika  nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, co ma miejsce w przypadku spalania węgla, drewna, ale również, choć w mniejszym stopniu, gazu.

Panele fotowoltaiczne cena, możliwość dofinansowania

Fotowoltaika ceny plasują się na różnym poziomie w zależności od parametrów i rodzajów paneli słonecznych. Analizując ceny paneli słonecznych warto zwrócić uwagę na wydajność oraz dokładne właściwości techniczne instalacji, które będą najbardziej odpowiadać posiadanej powierzchni. Ceny zakupu bowiem mogą się nieco różnić. Jeśli chodzi o monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne to ceny zaczynają się od około 700 zł (cena najniższa) a, w zależności o modelu panelu, kończą się na około 1 100 złotych. Jeśli natomiast chodzi o ofertę cenową polikrystalicznych ogni od około 650 złotych do nawet 1 700 zł za sztukę. Oczywiście przy zakupie kilkunastu czy kilkudziesięciu ogniw fotowoltaicznych cena za sztukę nieco spada. Generalnie, uśredniając wartości, panele polikrystaliczne kosztują mniej, jednak mają niższą moc niż monokrystaliczne. Wersja polikrystaliczna jest niebieska, zaś monokrystaliczna czarna – lepiej komponuje się z nowoczesnymi budowlami. Fotowoltaika dofinansowanie obecnie można znaleźć różne programy, które pomogą w dofinansowaniu inwestycji, na przykład program rządowy Mój prąd daje możliwość dofinansowania instalacji fotowoltaicznej. Program ten może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych montażu paneli słonecznych, jednak beneficjent może otrzymać maksymalnie dofinansowanie w wysokości  5000 zł. Poza tym źródłem istnieją też programy UE.

Dodaj komentarz