W ostatnim czasie odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne. Wiele osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych czy pompy ciepła. Jednak bardzo ciekawą możliwością jest także elektrownia wiatrowa. Stanowi ona bardzo często wykorzystywane źródło energii elektrycznej. Warto zaznaczyć, że w 2017 roku łączna moc instalacji wiatrowej na całym świecie wynosiła ponad 539 tysiące MW. Wartość ta ciągle wzrasta. Warto wiedzieć w jaki dokładnie sposób działa elektrownia wiatrowa i ile ona kosztuje.
Wiatraki energotwórcze działają na bardzo prostej zasadzie. Poszczególne turbiny pozwalają na zamianę energii dostarczanej przez wiatr na pracę mechaniczną, która ma postać obrotowego ruchu wirnika. W efekcie tych działań wytwarzana jest energia elektryczna.
Warto podkreślić, że w elektrowni wiatrowej wyróżnia się następujące rodzaje turbin biorąc pod uwagę oś obrotu:
Turbiny można także podzielić na:
Wybrane rodzaje wiatraków można umieścić na lądzie lub w wodzie. Specjaliści zgodnie twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem są turbiny trójpłatowe charakteryzujące się poziomą osią obrotu, wirniki, które składają się z łopat i specjalnej piasty, a także wirniki przymocowane do wału, który jest wspierany na specjalnych łożyskach.
Prąd wytwarzany dzięki elektrowni wiatrowej powstaje w bardzo prosty sposób. W pierwszej kolejności wiatr trafia na opór, który sprawiają łopaty turbiny. W następnym etapie energia kinetyczna przekształca się w energię mechaniczną, która jest przesyłana do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną, która ostatecznie trafia do sieci. Pojedyncza morska turbina wiatrowa, która ma moc 6 MW może zasilić 100 domów mieszkalnych.
Osoby zainteresowane elektrowniami wiatrowymi z pewnością w pierwszej kolejności chcą wiedzieć z jakimi wydatkami wiąże się jej instalacja. Fotowoltaika dofinansowanie to kwestia dość popularna. Bardzo łatwo można znaleźć informacje na temat wielu programów rządowych wspierających montaż tego typu urządzeń. Warto wiedzieć, że panele fotowoltaiczne cena może sięgać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. A jak wygląda sytuacja w przypadku elektrowni wiatrowej?
Ceny turbin wiatrowych zawierają koszt wieży, transportu, a także kosz prac instalacyjnych. Zgodnie z jednymi z najnowszych obliczeń można powiedzieć, że koszt elektrowni wiatrowych montowanych na lądzie wynosi około 187 zł/ MWh. Jest to cena niższa o około 20% od ceny obowiązującej przed rokiem. O całkowitym koszcie elektrowni wiatrowej decyduje to jak wielki jest cały park wiatrowy.
Warto zaznaczyć, że Ministerstwo Energii nieustannie pracuje nad programami, które mają pozwolić inwestorom na uzyskanie atrakcyjnego dofinansowania do budowy elektrowni wiatrowych.
W przypadku mniejszych turbin wystarczy nawet 6 lub 7 lat, aby odzyskać kwoty zainwestowane na zakup urządzeń należących potrzebnych do uruchomienia elektrowni wiatrowej.
Jak wspomniano wcześniej alternatywne źródła energii stają się coraz bardziej popularne. Prąd, który powstaje w ten sposób nie stwarza potrzeby eksploatowania różnych zasobów ziemi. Inwestycje, które się poczyni, aby zainstalować wybrane źródło odnawialnej energii, bardzo szybko się zwracają i pozwalają na poczynienie naprawdę pokaźnych oszczędności. W przypadku ogniw fotowoltaicznych jak i innych dostępnych rozwiązań można liczyć na specjalne dofinansowanie. Funkcjonuje wiele różnych programów rządowych, na które warto zwrócić uwagę.
W Polsce istnieją umiarkowanie korzystne warunki dla elektrowni wiatrowych. Statystyki wskazują, że średnia prędkość wiatru to około 3 m/s. Jest to trochę więcej niż minimalna siła wiatru, która jest potrzebna, aby uruchomić proces wytwarzania prądu. Niektóre rejony są bardziej wietrzne np. tereny górzyste, czy nadmorskie. Największa prędkość wiatru na terenie naszego kraju występuje na Śnieżce. Tak czy tak, zgodnie z badaniami przez 90% roku, turbiny mogą wygenerować prąd potrzebny dla właścicieli.
Dofinansowanie do elektrowni wiatrowych dostępne jest w skali makro jak i mikro. W OZE dostępne jest kilka źródeł możliwego dofinansowania. Dzielą się one na dofinansowanie z Unii Europejskiej oraz środki krajowe. Wszystkie aktualne informacje na temat programów można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak, aby uzyskać pomoc finansową trzeba spełniać szereg wymagań i formalności. Warto więc skontaktować się ze sprawdzonym partnerem biznesowym, aby uzyskać pomoc, a także informacje na temat najlepszych i najbardziej skutecznych rozwiązań technologicznych. Partner może też pomóc uzyskać nowe środki na inwestycje. Dzięki temu można mieć pewność, że inwestycja będzie jak najbardziej trafna, opłacalna i szybko się zwróci.