Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej osób – przede wszystkim z myślą o obniżeniu rachunków za energię elektryczną. I rzeczywiście, montaż modułów słonecznych pozwala na oszczędności na opłatach za prąd dochodzące do 80-90%. Jednak początkowy koszt, z jakim wiąże się stworzenie systemu PV, jest stosunkowo wysoki. Zastanawiasz się, jak kupić taniej panele fotowoltaiczne? Oto najważniejsze informacje.
Opłacalność fotowoltaiki wynika z tego, że to system pozwalający realnie obniżyć zużycie prądu z sieci. Dzieje się tak, ponieważ wykonane z krzemu panele, po ekspozycji na energię z promieniowania słonecznego, wytwarzają prąd stały (DC). Odpowiednio dobrana sprawność i moc modułów sprawiają, że praca instalacji zaspokaja zdecydowaną większość zapotrzebowania budynku na prąd w ciągu dnia.
Ponadto wyprodukowane przez system nadwyżki są magazynowane w sieci energetycznej. W przypadku mikroinstalacji do 50 kWp można liczyć na zwrot z magazynu 0,7 lub 0,7 kWh za każdą kWh, a na rozliczenie prosument ma 12 miesięcy. A to oznacza, że fotowoltaika opłaca się także w miesiącach zimowych, kiedy godzin słonecznych w Polsce jest mniej – wówczas pomocny jest przesłany do zakładu energetycznego, własny prąd.
Choć opłacalność instalacji PV jest wysoka, a początkowe wydatki zwracają się na przestrzeni kilku lat (przy przewidywanym działaniu fotowoltaiki przez ok. 25 lat), ceny komponentów systemu są wysokie. Dlatego wiele osób poszukuje sposobów na obniżenie kosztów zakupu.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej warto pamiętać, że to inwestycja o długofalowym charakterze. Panele mają działać przez ok. 20-25 lat, a nawet nieco dłużej. Dlatego najistotniejsze jest, aby były to komponenty o wysokiej sprawności i odpowiedniej mocy – dopasowanej do bieżącego i prognozowanego zapotrzebowania budynku na prąd. Należy pamiętać, że w przypadku ogniw PV bardzo ważny jest czas ich życia oraz to, jak ich sprawność będzie się zmniejszała z upływem lat. Im mniejszy to będzie spadek, tym lepiej.
Wniosek? Szukanie nadmiernych oszczędności przy zakupie paneli może sprawić, że w efekcie będą one tylko pozorne, ponieważ instalacja np. nie osiągnie odpowiedniej mocy lub w ciągu kilkunastu lat przestanie działać zgodnie z oczekiwaniami.
Czy oznacza to jednak, że nie da się nabyć modułów wysokiej jakości, które jednocześnie będą miały rozsądną cenę? Absolutnie nie! Ogromne znaczenie ma to, gdzie dokonuje się zakupu.
Profesjonalni instalatorzy, zaopatrując się w komponenty instalacji fotowoltaicznej, często sięgają do oferty hurtowni internetowych specjalizujących się w takim asortymencie, takich jak Muno. Jednym z kluczowych atutów tego typu punktów dystrybucji są korzystne ceny. Wynikają one z tego, że najczęściej hurtownie zakupują moduły, inwertery oraz pozostałe elementy bezpośrednio od producentów. W efekcie klient nabywa sprzęt bez dużej prowizji, a jednocześnie ma pewność:
Aby sięgnąć po usługi świadczone przez fotowoltaiczne hurtownie online, nie trzeba prowadzić firmy. W wielu z nich jako klient może się też zarejestrować osoba fizyczna. Trzeba jednak pamiętać, że ceny produktów pojawią się dopiero po utworzeniu konta w sklepie. Jednak jego założenie jest bezpłatne i trwa kilka sekund. Warto więc poświecić ten czas, aby uzyskać dostęp do najkorzystniejszych stawek na rynku.
Jak widać, hurtownia fotowoltaiczna to miejsce, w którym można się spotkać z niedrogimi, a jednocześnie dobrymi panelami PV. Ich zamówienie może ograniczyć wysokość początkowej inwestycji, a co za tym idzie – zwiększyć opłacalność z umieszczenia modułów na dachu.