Fotowoltaika w domu to coraz częstszy wybór w Polsce. Stale rosnąca popularność tej technologii sprawia, że i Ty zacząłeś się interesować tym rozwiązaniem? Jeśli tak, zapewne jednym z pierwszych pytań, które sobie zadałeś, jest to o opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Od czego jest uzależniona? Które czynniki mają wpływ na czas, w jakim uzyskasz zwrot z inwestycji? Zobacz.
W przypadku technologii takich jak fotowoltaika opłacalność w porównaniu z możliwościami tradycyjnych źródeł energii jest niepodważalna – wynika zarówno z obniżenia wydatków na prąd, jak i z ekologiczności samego rozwiązania.
Przydomowe elektrownie słoneczne:
Ponadto inwestor, który decyduje się na to rozwiązanie, może liczyć na:
Wiele czynników ma wpływ na to, czy wybór fotowoltaiki do produkcji energii, będzie opłacalny i w jakim stopniu. Oto najważniejsze, o których warto wiedzieć.
Źródłem wykorzystywanym przez instalację PV jest światło dzienne. To promieniowanie słoneczne trafia do modułów, by następnie zostało w inwerterze przetworzone na energię o dokładnie takich parametrach jak ta płynąca do gniazdek z zakładu energetycznego. Dlatego, aby fotowoltaika mogła pracować, powinna mieć niezaburzony dostęp do słońca.
Problemem dla fotowoltaiki może być zacienienie terenu – np. wywoływane przez drzewa czy komin dachu sąsiada. Można sobie z nim poradzić, wybierając instalację o podwyższonej mocy lub z użyciem optymalizatorów. Jeśli jednak w miejscu, gdzie planowany jest montaż, panuje niemal nieustanny cień, nie można mówić o dobrej wydajności systemu.
Najlepszym miejscem na zamontowanie paneli PV dach, a dokładniej jego południowa strona. Tam moduły będą miały dostęp do słońca przez cały dzień. Jednak nie zawsze istnieje możliwość wykonania instalacji w tym miejscu – np. z uwagi na zacienienie czy nietypowy kształt. Wówczas alternatywą są strony wschodnia i zachodnia. Niewskazana jest za to północ – panele zamontowane od tej strony nie zapewnią wystarczającej produkcji energii.
Ustalenie mocy instalacji na właściwym poziomie to absolutna podstawa. Nie może być ona ani zbyt mała, ani nadmiernie duża. Eksperci, którzy wykonają audyt, powinni zwrócić uwagę na obecne roczne zużycie energii, ale i na planowane. Może ono wzrosnąć, jeśli klient planuje np. zmianę źródła ciepła na elektryczne czy zakup dodatkowych urządzeń zasilanych prądem. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że latem potrzeba mniej prądu niż w zimie. Dlatego wymiarowanie powinno się odbyć na podstawie rocznego zużycia energii. Warto przy tym pamiętać, że im więcej prądu z sieci potrzebuje obecnie gospodarstwo, tym większe będą jego oszczędności po przejściu na OZE.
Instalacja PV to inwestycja na lata. Dlatego nie można sobie pozwolić na pozorne oszczędności. Niższe koszty paneli czy inwertera mogą oznaczać ich gorszą jakość, a w efekcie – mniejszą efektywność i tendencję do awaryjności. Aby instalacja była naprawdę opłacalna, należy postawić na komponenty z wysokiej półki, np. na ogniwa monokrystaliczne, zapewniające lepszy pobór energii. Są stosowane m.in. przez Erato Energy.
Umiejscowienie paneli pod optymalnym kątem (adekwatnym również do konstrukcji dachu), zastosowanie solidnej podkonstrukcji, zadbanie o zabezpieczenie kabli, a także o prawidłowe uziemienie – te czynniki również mają wpływ na to, jak wydajnie pracują panele fotowoltaiczne. A co za tym idzie, decydują o tym, jak wiele zaoszczędzisz, korzystając z przydomowej elektrowni.
Chcesz się dowiedzieć, ile konkretnie zaoszczędzisz, inwestując w odnawialne źródła energii? W celu uzyskania szczegółowych informacji najlepiej zgłosić się po wycenę do firmy, która specjalizuje się w fotowoltaice. Eksperci przeliczą, jakiej mocy instalacja będzie niezbędna oraz ocenią warunki techniczne na posesji. Na tej podstawie powstanie kalkulacja fotowoltaiki, która da Ci jasny obraz sytuacji i pozwoli podjąć świadomą decyzję.