Jak dziala i ile kosztuje elektrownia wiatrowa
Jak działa i ile kosztuje elektrownia wiatrowa?
13 sierpnia, 2020
Co to jest fotowoltaika i ile mozna zaoszczedzic
Fotowoltaika – co to jest i ile pozwala zaoszczędzić?
14 sierpnia, 2020

Pompa ciepła a gaz – porównanie, koszty, rozwiązania

Pompa ciepla czy gaz - koszty, porownanie

Wybór ogrzewania dla domu jednorodzinnego niejednemu może spędzić sen z powiek – kocioł gazowy czy pompa ciepła? Co zastosować w jakich warunkach? Co będzie się bardziej opłacać, co będzie lepsze dla środowiska, co sprawdzi się w określonej przestrzeni? A może zainwestować w odnawialne źródła energii? Jakie zalety i wady ma każdy ze sposobów ogrzewania? Poniżej znajduje się porównanie dwóch systemów grzewczych, czyli pompy ciepła i gazu, a także połączenia pomp ciepła i fotowoltaika. 

Gaz – charakterystyka systemu grzewczego

Piec gazowy, inaczej niż fotowoltaika, dostarcza ciepło za pomocą spalania gazu poprzez wygenerowaną przez zapłonnik iskrę. Palący się gaz podgrzewa wodę, która znajduje się w płytowym wymienniku ciepła. Im większa jest powierzchnia wymiennika, tym szybciej i sprawniej ogrzewa się woda. Nowoczesne kotły nie wymagają obsługi, a wyrzut spalin w piecach kondensacyjnych może zachodzić przez ścianę. Piec wydaje się najbardziej sprawdzoną metodą ogrzewania o wysokiej mocy, należy jednak pamiętać, że aby go zainstalować, trzeba przyłączyć sieć gazową, która również pochłonie trochę budżetu. Kocioł gazowy może być jedno- lub dwufunkcyjny, stojący lub wiszący oraz z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa tylko wodę płynącą w instalacji centralnego ogrzewania, chyba że dodatkowo zainstalowany zostanie niego zasobnik, który będzie podgrzewać wodę użytkową. Kocioł dwufunkcyjny natomiast ma dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody, zatem ogrzewa dom wraz z wodą użytkową. Kotły stojące mają większe gabaryty niż wiszące, mają też cięższą masę z powodu żeliwnego wymiennika ciepła, który sprawia, że są trwalsze niż odmiana stojąca posiadająca wymienniki są zazwyczaj stalowe. Na rynku są do wyboru kotły kondensacyjne i tradycyjne. Kotły kondensacyjne są około dwa razy droższe od tradycyjnych, ponieważ zużywają mniej paliwa. W wymienniku woda, która wraca z instalacji centralnego ogrzewania jest ogrzewana za pomocą ciepła wytwarzanego w czasie tworzenia się pary wodnej ze spalin.

Wady i zalety gazu

Do zalet zaliczyć można:

 • znajomość instalacji przez fachowców z racji jej powszechnego użycia co minimalizuje ryzyko błędów przy montażu,
 • wysoką wydajność sieci sprzedaży oraz ewentualnego serwisowania,
 • zajmowanie niewielkiej części przestrzeni,
 • niskoemisyjność, znikomy wpływ na zanieczyszczenie środowiska naturalnego,
 • stosunkowo niewysokie koszty paliwa.

Wady:

 • nieodpowiednia konserwacja lub użytkowanie może być niebezpieczne i doprowadzić do eksplozji,
 • zasilanie za pomocą gazu płynnego wymaga zamontowania dużego zbiornika na paliwo, które wyniesie więcej niż gaz ziemny.

Pompa ciepła – charakterystyka systemu grzewczego

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem grzewczym, które nie wymaga obsługi. Zasada działania pompy polega na tym, że odbiera ciepło z dolnego źródła, to jest otoczenia: gruntu, wody, powietrza i przenosi je, czyli pompuje do górnego źródła, a więc systemu grzewczego dla danej przestrzeni. Pompa ciepła potrzebuje użytkować energię elektryczną, jednak jest efektywniejsza niż ogrzewanie za pomocą samego prądu. Na 1 kW energii pozyskanej z sieci przypada średnio 2-5 kW energii przetworzonej z otoczenia. Obecnie wiele osób decyduje się na panele fotowoltaiczne współpracujące z pompą ciepła.

Jeśli chodzi o zalety tego sytemu, to:

 • charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji,
 • nie wymaga utworzenia komina i wentylacji,
 • wykazuje zerową emisyjność zanieczyszczeń,
 • pompa uruchamia się dzięki energii elektrycznej, nie potrzebuje dodatkowego paliwa,
 • urządzenie wykazuje wysoką niezawodność.

Do wad zaliczyć można:

 • wysoką cenę zakupu pompy i wszystkich akcesoriów potrzebnych do instalacji systemu,
 • mały odsetek instalatorów i firm na polskim rynku wystawia certyfikaty pozwalające potwierdzić umiejętność montażu,
 • zmniejszającą się wydajność instalacji wraz z upływem lat korzystania z pompy,
 • problematyczne zagospodarowanie przestrzeni na działce z uwagi na poziomy wymiennik gruntowy.

Duet idealny: pompa ciepła + instalacja fotowoltaiczna

Fotowoltaika w połączeniu z pompą ciepła może zaoszczędzić aż ok. 80% wydatków na utrzymanie ogrzewania. Ponieważ panele dają najwięcej energii w porze ciepłej, warto je połączyć z pompą ciepłaOZE, do których zalicza się panele słoneczne z uwagi na to, że po kilku latach pracy zwracają się, są coraz częściej wybieranym sposobem ogrzewania, szczególnie przez osoby, którym leży na sercu ochrona środowiska. Ogniwa fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie ze słońca w prąd stały, czyli DC. W codziennym życiu, aby ogrzać dom potrzebujemy prądu przemiennego, czyli AC i własnie po to, by przetworzyć DC w AC używa się falownikaPanele fotowoltaiczne cena za sztukę waha się od 700 do 900 zł, należy jednak wziąć pod uwagę, że jest możliwość uzyskania dofinansowania na instalację fotowoltaicznąFotowoltaika dofinansowanie – państwo oferuje różne rozwiązania wspierające inwestycje w panele słoneczne, jednym z takich programów jest na przykład Mój prąd.

Dodaj komentarz