Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, w które chcesz zainwestować? To dobry wybór. Odpowiednio zwymiarowana i zamontowana fotowoltaika pozwala znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Największe wyzwanie to początkowy koszt – wydatek na zakup i montaż instalacji sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak go ograniczyć? Oto, co warto wiedzieć.
Często można usłyszeć, że zwrot z inwestycji w fotowoltaikę może nastąpić nawet już po kilku latach użytkowania systemu. Z czego jednak wynikają tak duże oszczędności? Przede wszystkim z tego, że system PV wytwarza darmowy prąd, posiłkując się energią słoneczną. Ilość wytworzonej przez instalację energii elektrycznej w zdecydowanej większości zaspokoi potrzeby domu czy firmy, i to nie tylko w słoneczne, letnie dni.
Warto wiedzieć, że właściciele mikroinstalacji, tj. instalacji PV o mocy do 50 kWp, mogą skorzystać z atrakcyjnego sposobu rozliczania nadwyżki wyprodukowanej energii z siecią, czyli net-meteringu. W myśl tej zasady prosument, który korzysta z mikroinstalacji może magazynować nadprogramową energię w zakładzie energetycznym, by potem odebrać 70 lub 80% przesłanego prądu. Wielkość zwrotu jest uzależniona od mocy instalacji – wyższy przysługuje posiadaczom systemów do 10 kWp.
Co istotne, na rozliczenie nadwyżek klient ma cały rok rozliczeniowy. To sprawia, że może je wykorzystać np. do zasilenia ogrzewania elektrycznego zimą.
Koszty związane z fotowoltaiką pojawiają się jedynie na samym początku – gdy trzeba ponieść wydatek na zakup oraz montaż paneli, a także pozostałych komponentów. Ostateczna kwota inwestycji jest uzależniona m.in. od tego, jaka jest potrzebna moc instalacji oraz jakie urządzenia zostaną wybrane jako komponenty wdrażanego systemu.
Warto pamiętać, że jakość paneli fotowoltaicznych, inwertera i pozostałych elementów instalacji ma ogromne znaczenie – inwestor, stawiając na te wysokiej klasy, może liczyć na wyższą sprawność instalacji oraz jej bezawaryjną pracę. Dlatego nie należy szukać oszczędności, wybierając sprzęt z niższej półki cenowej. Lepiej sięgnąć po inne rozwiązania.
Największą część kosztów związanych z montażem fotowoltaiki jest związana z zakupem samych komponentów systemu. Najdroższe są same moduły PV (koszt ok. kilkunastu tysięcy zł lub wyższy), a w drugiej kolejności – inwerter. Aby obniżyć ich cenę, można skorzystać z oferty dystrybutorów hurtowych.
Jak tłumaczy ekspert z hurtowni Muno: stawki za panele fotowoltaiczne czy falowniki sprawdzonych producentów mogą być niższe niż „w detalu” nawet o kilkanaście procent. Wynika to z krótszej drogi, jaką komponenty przebywają od wytwórcy do klienta końcowego, co przekłada się na niższe prowizje nakładane na artykuły. Ponadto dobre hurtownie fotowoltaiczne, współpracujące bezpośrednio z producentami, otrzymują znacznie korzystniejsze warunki zakupu komponentów.
Ponieważ fotowoltaika pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, podlega szeregom dotacji oraz innym formom dofinansowania. Co istotne, mogą z nich skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i rolnicy czy przedsiębiorcy – dla każdej z tych grup można znaleźć odpowiedni program.
Przykładowe rozwiązania, które pozwalają otrzymać zwrot części wydatków poniesionych z tytułu zakupu i montażu fotowoltaiki to:
• rządowy program “Mój Prąd”, pozwalający uzyskać do 5 tys. zwrotu,
• ulga termomodernizacyjna przy podatku PIT,
• ulga podatkowa w podatku rolnym,
• dotacje w ramach programów „Czyste Powietrze”,
• środki z programów samorządowych realizowanych przez władze lokalne.
Korzystając z nich, można uzyskać zwrot nawet kilkudziesięciu procent wydatków.
Podsumowując, koszt montażu systemów fotowoltaicznych można obniżyć, zamawiając najwyższej klasy komponenty i elementy konstrukcji w dobrych hurtowniach specjalistycznych oraz korzystając z aktualnie dostępnych dotacji. Warto wykorzystać te możliwości, aby prąd w domu czy w firmie popłynął jedynie za kilkanaście złotych miesięcznie.